Неформална работна среща между ръководствата на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас” АД, „Механичен завод Балкани” АД, „Балкани ЛК” ЕООД, „СЖС България” ЕООД, „Нефтохимтранспорт” АД, „ЛУКОЙЛ Текнолоджис Сървиз” ЕООД и представители на работещите в предприятията, излъчени от самите колективи, както и на легално регистрираните в дружествата синдикални организации се проведе вчера по инициатива на зам.-председателя на Надзорния съвет на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас” АД Валентин Златев. На срещата присъстваха Николай Черний, вицепрезидент на ОАО ЛУКОЙЛ, Анатолий Москаленко, началник ГУ по персонала на ОАО ЛУКОЙЛ, Том Мюлер, началник на ГУ по нефтопреработка в ОАО ЛУКОЙЛ, Михаил Антонов, председател на НС на ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас.
По време на срещата бяха формирани три групи въпроси, по които представителите на колективите изказаха претенции: промяна на министерските разпоредби за условия и категоризация на труда, увеличаване на работните заплати и легитимността на синдикалните структури на „Подкрепа” в дружествата. Тъй като исканията за промени в работното време и категоризацията на труда са изцяло от компетенциите на Правителството на РБългария, ръководството на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас” е инициирало те да бъдат поставени от протестиращите пред Министерството на труда и социалната политика. Валентин Златев съобщи, че вече е организирана среща с Министъра на труда и социалната политика Емилия Масларова, която ще приеме в кабинета си представители на работещите на площадка Нефтохим на днес /18 юли/ от 16 ч.
Средната работна заплата в „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас” в момента е 1490 лв. Ръководството на дружеството е планирало изравняване на заплатите с тези в сходните предприятия в Европейския съюз до 2-3 години. Индексиране на заплатите е вече направено от 1 юли и присъства в плана за стратегическото развитие на дружеството, според който „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас” трябва да се утвърди като най-добрият нефтопреработвателен завод в Югоизточна Европа. За целта, до 2010 г. са предвидени инвестиции в размер на 700 милиона долара.
Ръководствата на дружествата, намиращи се на площадка Нефтохим, изразиха категорично несъгласие с незаконните методи на протест и саботирането на производствения процес в комбината, от чиято работа зависи нормалното функциониране на националната икономика.
Въпросите за легитимността на синдикалните структури в предприятията трябва да бъдат решени от съответните синдикални организации в съответствие със законите на страната. Ръководствата на компаниите са готови да водят социален диалог с всяка законно регистрирана синдикална структура.