Деца, до 10 години да не влизат в морето без контрол от страна на родителите си
Не малка част от плажовете по Южното Черноморие са опасни, какъвто е и Централния бургаски плаж. По него има течения и доста дънни ями, които са една от най-честите причини за трагични инциденти. Това заяви дългогодишният бивш председател на Областната комисия по водно спасяване в д-р Андрей Найденов.
Несъвършенствата на съществуващата нормативна база, липсата на достатъчно превантивни мерки относно водното спасяване са само част от причините, които водят до трагични инциденти, смята д-р Найденов.
Той припомни, че от 1999 година при създаването на Областната комисия по водно спасяване, ежегодно в анализите си Областната управа е отправяла категоричното си становище към МРРБ, сключването на възлагателни договори за стопанисването на плажовете, неотдадени на концесия да става не по-късно от 31 март.
Досега обаче МРРБ сключва договори с Областна управа в средата на курортния сезон, както е случая с Централния бургаски плаж. Договорът е подписан на 20 юни. Повече от ясно е, че един плаж, за да се приведе в готовност е необходим най-малко 40 дневен период, коментира още Андрей Найденов.
Според него когато се обявяват конкурси за получаване на дадена плажна ивица, кандидатите достатъчно добре трябва да бъдат запознати с плажа , който ще стопанисват и опасностите , които той крие.
Всеки един от нас, отивайки на морето трябва да спазва няколко основни правила:
- преди да отиде на морския плаж да се консултира с личния лекар
- да се посещават само и единствено охраняеми плажове
- строго да се спазва флаговата сигнализация и указанията на водните спасители
- деца, до 10 годишна вързаст да не влизат в морето без контрол от страна на родителите си
- никога да не забравяме, че морето не е до колене