Срещата се проведе на 14 март, в БСК и беше част от двудневна визита на експертите, чиято цел е събиране на информация относно развитието на микроикономическите реформи в България.
Гостите обсъдиха с Камен Колев няколко основни параметъра по изпълнението на реформите. Сред темите на разговора основно място заеха начините, по които бизнесът в страната работи с Правителството и, по-конкретно - механизмите за взаимодействие с властта по отношение изпълнението на Лисабонската стратегия.
Камен Колев изрази мнение, че изпълнението на реформите неминуемо води до по-висока конкурентоспособност и, в тази връзка, е необходимо да се засилят темповете на тяхното изпълнение. Като една от основните пречки пред това изпълнение г-н Колев посочи регулаторните режими, които все още се явяват огромно бреме за бизнеса на национално и регионално ниво. Експертите на ЕК бяха запознати с дейността на БСК по отношение на борбата с неприемливите регулации. Благодарение намесата на БСК, 26 регулаторни режима са променени, като част от тях са изцяло отпаднали, а други са намалени в ранг, което е стъпка към подобряване на бизнес средата в България. Този процес трябва да продължи, защото все още има голямо количество режими, които пречат на работата и създават объркване сред бизнеса, заяви Камен Колев. Той изрази оптимистичната си оценка за бъдещите реформи и заяви, че на този етап бизнесът има добър диалог с Правителството в тази сфера.
Експертите на ЕК проявиха интерес, също така, към местните данъци и такси, които все още създават объркване с различното облагане на еднакви дейности. Беше обсъдена и дейността на Националния иновационен фонд и ползите от него за бизнеса. В този контекст, г-н Колев посочи като проблеми липсата на финансиране за иновации в страната, а също и проблемите с човешкия ресурс.
Представителите на Комисията заявиха желание да поддържат контакт с експертите на БСК в бъдеще и да работят заедно по отношение на решаването на проблемите с регулаторните режими и другите основни пречки пред бизнеса в България.
Следващата визита на Експертите ще бъде през лятото на 2008 г.