"Главболгарстрой": Вложили сме 1 млн. лв за екопроекти край Аркутино
Президентът на “Главболгарстрой” АД инж. Симеон Пешов пред Balkan Media Agency
Припомняме, че на 3 август, кметът на Приморско обвини компанията за екощети в района
<> Г-н Пешов, от години “Главболгарстрой” АД е собственик на терен в местността Аркутино край Приморско. Защо държите в тайна от обществеността какви са инвестиционните ви намерения в съседство с природния резерват “Ропотамо"?
“Главболгарстрой” АД е собственик на 607 дка земя край местността Аркутино, намираща се на територията на община Созопол и община Приморско. Парцелът, притежание на нашата компания, е извън регулация и има статут на земеделска земя, на територията на община Приморско тя е определена като 9-а категория съгласно скицата, издадена ни от поземлената комисия.
Станахме собственици на прекрасно късче земя, в непосредствена близост до плажа, в съседство с природния резерват “Ропотамо”. Това е територия, която от години пустееше.
Причината да бъде обявена за приватизация е невъзможността на държавната и местна власт да заделят средства за нейното поддържане и възстановяване. На метри от плажната ивица заварихме разбити пътища, липса на елементарна инфраструктура, рушащо се скеле на строеж, изоставен в средата на 80-те години.
Въпреки това си дадохме сметка за изключителния потенциал на местността и с готовност протегнахме ръка на държавата и общината, които през 1995 г. търсеха инвеститор, готов да възстанови района.
Нашата компания придоби собственост върху имота през 1995 г. Приватизационната сделка се извърши при максимално прозрачни условия, а собствеността е получена възмездно - противно на твърденията, че сме взели въпросния парцел при “неизяснени обстоятелства”. Сделката фигурира в “Бялата книга” на Агенцията за приватизация като пример за коректно и чисто раздържавяване.
Платили сме за терена край Аркутино 4 щ.д./кв.м през 1995 г., когато един декар в съседните райони вървеше по 1 щ.д., а доларът струваше около 160 лв. Превели сме кешово сумата от 2 450 000 щ.д. – баснословна цена за ония години.
През 1999 г. 607-те дка са деактувани със заповед на областния управител на гр. Бургас и “Главболгарстрой” АД получи право да реализира инвестиционната си стратегия върху напълно законно придобитата собственост. Подадохме молба в община Приморско за данъчна оценка на имота – стъпка, която има отношение към бъдещи инвестиционни намерения на компанията. Истината е, че “Главболгарстрой” АД никога не е възнамерявал да продава или застроява неправомерно местността, а през годините, в които управляваме собствеността, доказахме че сме добър стопанин.
Обществеността в Приморско явно не приема с доверие намеренията Ви да запазите природните дадености, създавайки в същото време съвременна туристическа инфраструктура?
Не обществеността, а един-единствен човек - кметът на общината, който вероятно има свои виждания за терен, който е частна собственост. Нашата компания напълно подкрепя тезата, че уникалната природа на комплекса трябва да бъде максимално съхранена и опазвана.
За това през последната година сме вложили над 1 млн. лв. за мероприятия за възстановяване на природните ресурси и подобряване на екологичната обстановка, не пожалихме средства за ремонт на Буната, за възстановяване естествения вид на бреговата ивица.
Засадихме дървесни видове, характерни за региона, изградихме дървени пътеки до плажа, за да могат туристите да стигат до морския бряг безпроблемно, в т.ч. и инвалидите.
Назначени от фирмата ни лесовъди полагат ежедневни грижи и разработват схеми за опазване на природните забележителности. Изпълняваме екологични проекти, финансирани по европейските програми ФАР и ИСПА. Пример за това е изграденото от нас претоварище за депа за битови отпадъци край Китен.
С какво е уникална природата в тази девствена част на Южното Черноморие?
Местността Аркутино е забележителна с природните си дадености – удивителен горски масив от редки дървесни видове, почти непокътната плажна ивица, скални масиви, резервати, ловни полета...
За да може и занапред да се съхрани красотата и биоразнообразието, са необходими сериозни инвестиции. Тук е ролята на “Главболгарстрой” АД, който има намерение да превърне райското кътче в център за развитие на екологичен туризъм и да съчетае грижата за околната среда с акумулиране на средства и усвояване на пари за екология и туризъм от предприсъединителните фондове на Европейския съюз.
Такава е практиката в развитите държави. По света природните резервати са туристически обекти, които се самофинансират, без да искат пари от държавата.
За разлика от други райони по Черноморието, които функционират като развлекателни центрове само по време на курортния сезон, нашата цел е да използваме природните дадености целогодишно.
Не може да се отрече и социалният ефект на тази инициатива – разкриват се работни места, съживява се икономиката, плащат се данъци. И това се прави от българска фирма, доказала своя авторитет през годините.
Готови ли сте, въпреки всичко, на диалог с общината и с кмета Димитър Димитров?
Разбира се. Нашата компания и занапред ще работи в Приморско. Предстои да реализираме мащабна инвестиция за изграждане на хотелски комплекс, който ще се превърне във визитната картичка на града.
Що се отнася до готовността ни за диалог с Димитър Димитров – по всяко време можем да седнем на една маса и да заработим за интересите на града и региона, стига да видим у него желание за това.