Соня Енилова : Нестинарството трябва да се патентова
В: Всяка община е с различен ландшафт и архитектура. Как тези особености трябва да бъдат отразени в новия закон за черноморското крайбрежие?
- Независимо че в България съществува Закон за устройство на територията, който трябва да се прилага във всяка една община, спецификата на черноморските общини изисква един по-специален подход към тях. Тъй като плажните ивици са изключителна държавна, а буферната зона и територията във вътрешността е смесена собственост - общинска, частна, държавна, църковна, този закон трябва да регламентира застрояването в близост до морето. В цял свят строителството се осъществява главно в урегулираните населени места. Такова масово застрояване извън населените места няма.
Франция например, която е една от основните туристически дестинации в Европа, е успяла да съхрани природата и да запази своя самобитен продукт. Тя се счита за висококачествена туристическа дестинация, която се посещава от високоплатени, а не от масови туристи. Това е постигнато чрез такова законодателство, но на регионално ниво, тъй като там децентрализацията е в доста напреднал стадий.
В Марсилия има не повече от четири или пет големи хотела. Туристите идват основно с круизи на марсилското пристанище и правят обиколни турове на града, посещават природния парк “Люберон”, френското село, крепости и други забележителности. В Марсилия са изчислили, че приходите от такива туристи са в пъти повече в сравнение с приходите от туристи, които идват с цел плаж, море и слънце.