Крокодилската кръв може да спасява хора
С помощта на гените от хемоглобина на крокодил може да се създаде човешки хемоглобин, който е по-свършен от предишните кръвни заместители и дори от естествената кръв. Това твърди доктор Кери Хамертън от Австралийската организация за ядрени науки и технологии.
Целта на нейното изследване е създаването на човешки хемоглобин, годен за синтез в бактерии (за промишлено производство) и качествен кръвен заместител за ранени, нуждаещи се от спешно кръвопреливане.
Недостигът на кръв от необходимата група, както и опасността от заразяване със СПИН карат учените да търсят изкуствени заместители, пише електронното издание “Мембрана”.
Идеалното решение би било вкарването в организма на разтвор на чист хемоглобин, без плазма и червени кръвни телца. Но човешкият хемоглобин, когато се намира извън червените кръвни телца е отрова за бъбреците.
Експериментите доказали, че крокодилският хемоглобин се отличава от човешкия – той транспортира много повече кислород, а освен това химическият механизъм на регулирането на доставката на кислород до клетките и тъканите е различен от нашия. При човека той зависи от фосфатте, а при крокодила – от бикарбонатите.
Поради тази причина крокодилският хемоглобин може да работи извън червените кръвни телца, като при това не отравя бъбреците.
Сега учените се опитват да се възползват от генетичния код на крокодила, за да създадат модификация на хемоглобина, пригодна за човека, но работеща по крокодилската схема.
Ако експериментът успее, може да бъдат спасени хиляди обречени хора, както и да бъде спрян черният пазар на кръвни продукти, смятат изследователите.