Депутати дадоха Мехмед Дикме на прокурор
Министърът и брат му измислили корупционна схема в Ардино
Депутати от Народен съюз са сезирали главната прокуратура за действия на земеделския министър Мехмед Дикме. Те го обвиняват в корупция. Секретарят на Демократическата партия Владимир Джаферов обясни, че всички проекти за строително-ремонтни работи в община Ардино, където Дикме беше кмет, се печелят от две фирми - "Детай", която е собственост на брата на министъра - Ахмед Дикме и "Диамант 91" - на братовчедката на съпругата на министъра.
Според Джаферов в Следствието и Прокуратурата като свидетел ще се яви бизнесменът от същата община - Савахартин Дормуш. Бизнесменът се е свързал с депутатите, за да им обясни в подробности корупционната схема. Неговата фирма "Илси" печелела търговете за проектите, но в крайна сметка те се изпълнявали от едната от двете форми, свързани със земеделския министър. Джаферов обаче не можа да обясни защо Дормуш, на когото са били превеждани парите за проектите, след това ги е предоставял на едната от двете фирми, като в същото време е плащал данъци върху тях. Бизнесменът уточнил пред депупата, че Дикме лично му е "намеквал, че трябва да му даде нещо". Така например фирмата му "Илси" е отстранена от участие в търг за изграждането на напоителна система в Рудозем, въпреки, че предложила най-изгодната оферта.
"Продавач на дънки от Истанбул изведнъж стана най-големият строителен предприемач в община Ардино", каза Джаферов за Ахмед Дикме. Той посочи още, че фирмата с негово участие "Северагро" АД вече е получила 52 хил. евро по програма САПАРД за закупуването на земеделска техника, а се очаква да вземе още над един милион евро. След като Джеферов задал два актуални въпроса на министъра изведнъж се оказало, че неговият брат е напуснал фирмата.
Депутатите намекнаха и за злоупотреби и на земеделския министър чрез промяна на тютюневите квоти в Пазарджишко, за които сигнализирал лично бившия кмет на Пазарджик Иван Колчаков. Според Джаферов от квоти се лишават местни производители, а две фирми от Ардинско, които никога не са се занимавали със земеделие, изведнъж са получили квоти за 1700 тона тютюн от сортовете "Бърлей" и "Вирджиния". Общият обем за производството им в цялата страна е 10 хил. тона.
Джаферов заяви, че Прокуратурата трябва да провери дали наистина, "както твърдят злите езици, низата за получаването на квота е 20 ст. на един кг. тютюн" и на кого са платени тези пари.