Малко работодатели наемат обучени безработни
Не се ползват преференциите на Закона за насърчаване на заетостта
Все повече работници напускат своята работа в търсене на по-добри условия и по-коректни работодатели. Това става ясно от изследване на социологическата агенция “Алфа рисърч” за потребностите на работодателите от работна сила с определена квалификация, цитирано от Дарик радио. Изследването е по поръчка на социалното министерство.
Над 60% от работодателите не биха приели на стаж обучени безработни лица, показва още изследването. 33% от всички работодатели въобще не са се възползвали от преференциите, които предоставя законът за насърчаване на заетостта или програмата за наемане на безработни лица. Повече от половината работодатели планират да наемат нови работни лица през следващата година, но едва 1/5 от тях смятат, че това е много вероятно.
Квалифицираните производствени работници се търсят най-много от работодателите. Следват нискоквалифицираните работници и персоналът, зает с услугите за населението, охрана и търговия.
Националният класификатор за професиите е остарял и ще бъде променен, съобщи заместник-министърът на труда и социалната политика Румен Симеонов. Той очаква новият класификатор да бъде готов до края на следващата година.
Около 3.5% повече заетост през следващата година прогнозира социологът от “Алфа рисърч” Боряна Димитрова. По думите й, много висшисти не работят по специалността, като по този начин изместват по-ниско квалифицираната работна сила от пазара на труда.
Според 48% от работодателите в България бизнесът им през последните няколко години се е подобрил. 38% смятат, че не се наблюдава особен напредък, а според 8 на сто бизнесът им се е влошил, показват данните на изследване, цитира данни от изследване Investor.bg.
За следващата 1 година 67% очакват подобрение, 23% не очакват промяна, а 5% прогнозират влошаване в състоянието на бизнеса си.