На 6 февруари гр.Айтос чества 133-ата годишнина от своето Освобождение. Тържествата започнаха с тържествена литургия в храм „Св. Димитър”. В 11 часа на площад „Свобода” тържествено бяха издигнати националното знаме и знамето на община Айтос. Празнична програма за гражданите изнесоха учениците от СОУ „Христо Ботев”. Тържествената част продължи с шествие на айтозлии до параклис-костницата „Св. Димитър”, където бе отслужена заупокойна молитва за падналите за Освобождението на Айтос. Поклонението завърши с поднасянето на венци и цветя.
От името на ПП ГЕРБ венец поднесоха общинския ръководител Даниел Орлов и организационния секретар Ангел Гугучков.
За жителите на Айтос датата 6.02.1878 г. е събитие – епопея. Този радостен за айтозлии ден настъпва след като ескадроните на поручик Кунец и поручик Сунстрем от състава на отряда на полковник Лермонтов прогонват и разчистват околностите на града.
На 6.02.1878 г. тези войски влизат в града, от който отстъпват бягащите турци. Русите намират града в окаяно положение. Част от мирното население било избито, полицейския конак и чаршията са подпалени. Започва масова евакуация. От българското население се спасили само тези, които успели да се укрият в близките села.
Научили за настъплението на русите, тези българи със сълзи на очи, хляб и сол се връщат, за да ги посрещнат.
В освободения град Айтос са оставени две роти руски войски за гарнизон на града.
Същия ден полковник Лермонтов заминава за град Бургас и там известява за Освобождението на град Айтос. Денят е 6 февруари 1878 г. – ден от който са минали 133 години.