В новините
 
15.04.2005 16:00   Новината е видяна 7349 пъти
Нови краткосрочни финансови линии за подпомагане на земеделските производители
Съгласно указанията, земеделските производители трябва да представят оригинални или проформа фактури за закупени горива, торове, препарати за растителна защита, ел.енергия, напояване, покриващи средствата по договора за подпомагане, както и документ за извършено плащане. Крайният срок за усвояване на средствата по тази финансова линия е 15 октомври 2005 г. Освен това, Земеделските производители с одобрени проекти по програма "Техника" и осигурено рефинансиране от търговските банки ще получат субсидия в размер на 10 % от стойността на кредита

Нови краткосрочни финансови линии за подпомагане на земеделските производители одобри на своето заседание на 14 април Управителният съвет на ДФ "Земеделие".

От днес - 15 април се открива целева субсидия за опазване и обогатяване на растителния генетичен фонд през 2005 год. Ресурсът по тази финансова линия е в размер на 500 000 лв., като средствата се предоставят на 22 института от системата на Националния център за аграрни науки /НЦАН/ и на други 6 организации и институти извън НЦАН.

Съгласно указанията, земеделските производители трябва да представят оригинални или проформа фактури за закупени горива, торове, препарати за растителна защита, ел.енергия, напояване, покриващи средствата по договора за подпомагане, както и документ за извършено плащане. Крайният срок за усвояване на средствата по тази финансова линия е 15 октомври 2005 г.

500 000 лв. е размерът на целевата субсидия за подпомагане на земеделските стопани в борбата с обикновената полевка, реши още УС на ДФ "Земеделие". От 18 април т.г. регистрираните земеделски производители в най-засегнатите от полската мишка области на страната – Бургас, Добрич, Ямбол, Варна и Шумен, които са разорали площи с есенници и ще презасяват с пролетни култури, могат да кандидатстват за субсидия в размер на 10 лв. на декар. 6000 дка е максималната площ, за която един земеделски производител може да кандидатства по тази финансова линия. Крайният срок за усвояване на средствата е 20 юни 2005 г.

1 500 000 лв. е размерът на целевата субсидия за внос на разплодни юници от млечни породи и дзвизки от специализирани месодайни породи през 2005 г., в размер на 1 500 000 лв., прие още УС на ДФ "Земеделие". На земеделските производители, които са директни вносители на животните, както и на производители, които ги закупуват от фирми-вносители, Фондът предоставя по 800 лв. за юница и по 200 лв. за дзвизка. Максималният брой животни, за които може да бъде подпомогнат един земеделски производител е 60 броя юници и 250 броя дзвизки. Животните, които се внасят, трябва да произхождат от страни членки на ЕС.

Задължение на земеделските производители е да декларират запазване броя на внесените животни в продължение на 3 години за юниците и 2 години за дзвизките, както и да отчитат това обстоятелство на всеки 12 месеца до изтичане на тези срокове. Целевата субсидия се открива на 18 април 2005 г. и продължава до изчерпване на одобрените средства.

600 000 лв. е целевата субсидия за произведени и продадени количества червена капия за реколта 2005 г., реши също УС на ДФ "Земеделие". 0,04 лв./кг ще получават земеделските производители за продукция първо качество, а средствата ще се отпускат за не повече от 1500 кг. на декар. Субсидията ще се усвоява от 1 август 2005 г.

Целевата субсидия за произведени и продадени количества домати готова продукция, реколта 2005 г. е в размер на 500 000 лв. За продадена готова продукция производителите ще получават по 0,02 лв./кг, като подпомагането е до 3000 кг на декар. Финансовата линия започва да действа от 4 юли 2005 г. По двете финансови линии ще бъдат подпомагани само регистрираните земеделски производители, представили сключени договори с преработвател, с пазари на производители или с фирми-износители за реализация на готовата продукция, както и съответните документи за плащане по тях. Зеленчукопроизводителите, които директно изнасят продукцията си, представят митническа декларация за износ.

350 000 лв. е целевата субсидия за произведен и продаден неомаганен памук, отбрано и първо качество, реколта 2005 г. Средствата, предвидени за памукопроизводителите през настоящата година, са с 11 % повече спрямо изплатената финансова помощ през 2004 г. От 15 август 2005 г. производителите на памук могат да кандидатстват за субсидия в размер на 0,25 лв./кг готова продукция, но не за повече от 100 кг/дка. От кандидатите се изисква да представят сключен договор с фирма-преработвател на памук и съответните платежни документи за извършени плащания. Преработвателите на памук, които са регистрирани като земеделски производители и сами си произвеждат суровината, също могат да кандидатстват за подпомагане от Фонда, при условие, че представят складова разписка за заприходяване на готовата продукция и искане за изписването й в производството.

200 000 лв. е размерът на субсидията за произведени и продадени количества захарно цвекло, реколта 2005 г. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 10 лева на тон, но не за повече от 1600 кг/дка. Финансовата линия стартира на 15 септември 2005 г.

Съгласно условията на субсидиите за произведена и продадена качествена земеделска продукция, областната дирекция на Фонда, съвместно със служителите на общинските служби "Земеделие и гори" извършва проверка на място преди прибиране на реколтата за съществуването и размера на декларираните от земеделския производител площи.

Максималният размер на паричните средства, получени по всички краткосрочни финансови линии на ДФ "Земеделие" за една календарна година е до 130 000 лева за един регистриран земеделски производител.

В категорията "млади земеделски производители" освен физически лица, да бъдат включени и действащите като еднолични търговци на възраст до 40 години към датата на подаване на молбата за финансово подпомагане, реши още УС на ДФ "Земеделие". Прилагането на програмите за стимулиране на млади земеделски производители налага да бъде прецизирано това понятие, приеха членовете на УС на фонда. За осъществяване на ефективен контрол, като допълнително изискване за тях да бъде включена забрана за прехвърляне на предприятието като цяло или обособени части в рамките на срока на действие на договора за кредит, е записано в указанията.

Земеделските производители с одобрени проекти по програма "Техника" и осигурено рефинансиране от търговските банки ще получат субсидия в размер на 10 % от стойността на кредита, реши УС на ДФ "Земеделие". Помощта се предоставя от една от водещите фирми в областта на селскостопанската техника – немската КЛААС КАД ООД и вносителят й за България РАПИД КБ ООД. Поради изчерпване на финансовия ресурс за закупуване на земеделска техника по програма САПАРД, германската фирма предложи на аграрното министерство да организира нов вид подпомагане за КЛААС продуктите в България. Инициативата е по повод 25 години от стъпването на фирмата на българския пазар.

Предвид предстоящото членство на страната ни в ЕС и с цел подобряване на машинния парк у нас, германската фирма предоставя на фермерите тази субсидия при закупуването на селскостопанска техника.

Подпомагането може да се ползва само при условие, че производителите са теглили кредит чрез ТБ ОББ АД, Райфайзен Банк и Токуда Банк.





Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |