САЩ избраха Бургас за военна база
US войски идват в Безмер и "Ново село"
"Пристанище Бургас може да се окаже най-добрата входно-изходна врата за транспортирането на техника и съоръжения на НАТО", бе коментарът на Паси. Превръщането на порта в база на САЩ няма да се отрази на търговската дейност, категоричен е изпълнителният директор на пристанището Кръстан Золумов. "И досега всички операции по претоварването на военна техника минаваха през нас", допълни той.
Според Паси в Бургас ще се разположат между 2 и 3 хиляди американски войници. "Поизхвърлил се е доста", коментира висш военен. Според него пристанището едва ли може да се нарече база, а по-скоро логистичен център. През по-голямата част от годината няма да има никакъв военен персонал. Американци ще идват само няколко пъти в годината. Те сами ще разтоварват товара от корабите и ще осигурят вътрешния пръстен охрана на територията на порта. Българската военна полиция ще охранява външния пръстен около порта и пътищата към полигона "Ново село".
Бургаското пристанище става военна база на САЩ. Това съобщи шефът на парламентарната комисия по външна политика Соломон Паси в Бургас. Преговорите с Вашингтон за установяване на военни съоръжения в търговския порт вече са в напреднал стадий и ще приключат съвсем скоро, уточни той.
Освен търговското пристанище на Бургас са избрани още 2 бази. Това са летището край ямболското село Безмер и полигонът "Ново село" край сливенското село Мокрен.
Още преди 2 г. българските военни предложиха над 20 поделения за бази на САЩ. През януари главнокомандващият силите на НАТО и САЩ в Европа ген. Джеймс Джоунс избра 5, които да предложи на Вашингтон. От тях обаче са отпаднали летището в Сарафово край Бургас. САЩ са решили, че не им трябва повече от едно летище, обясниха военни. Другото отпаднало предложение е военното пристанище Атия край Бургас.
България предпочиташе САЩ да избере него вместо търговското пристанище. САЩ обаче са настояли за него заради удобната връзка с железниците и за Атия изобщо не са водени преговори.