Екс- правителството заложи приватизацията на 11 златни имота
Скорострелно правителствено решение взето ден преди парламентарните избори залага приватизацията на 11 апетитни държавни спортни бази. Касае се за имоти в Боровец, Самоков, Пампоров, София, Кърджали. В списъка попада и разположената на брега на морето национална ветроходна база в Несебър. Това е златен терен в началото на провлака към стария град. Национална ветроходна база включва близо 3 000 квадратни метра пристан и 1 500 квадрата вълнолом. В Несебър вече се говори, че апетитното място е отдадено за 10 години напред без търг и конкурс и сега там се подготвя строителство на луксозен хотел. Базата е начело в списъка спортни имоти, които правителството на Сакскобургготски е прехвърлило от Министерството на младежта и спорта на ЕАД “Национална спортна база”. Едноличен собственик на капитала е държавата, но прехвърлянето променя статута на терените като ги превръща от публична държавна в частна държавна собственост. По този начин те вече могат да бъдат продавани и отдавани под наем, без да се гарантира, че бъдещото им предназначение ще бъде отново свързано със спорта. Според юристи, съществува реална възможност казусът да се превърне в добре отработена през годините схема за скрита приватизация.
Решението на МС за прехвърлянето на имотите към ЕАД – то е взето на 24 юни 2005 г. Месец по- късно Софийски градски съд вписва в Регистъра на търговските дружества “Национална спортна база” ЕАД, като увеличава капитала на дружеството с близо 15 млн. лева- общата стойност на която са оценени 11- те спортни имоти.
Правителството аргументира решението си с “отпаднала нужда от недвижими имоти – публична държавна собственост”. Т.е. оказва се, че министерството вече няма нужда от имоти като Национална ветроходна база – Несебър, Национална ветроходна база – язовир Искър, Национална спортна база – Пампорово, Национална алпийска ски база “Боровец”, Национална база за биатлон - Боровец и мн. др. 15 дни след решението на МС, тогавашният министър Васил Иванов Лучано , в качеството си на едноличен собственик на капитала на “Национална спортна база” ЕАД издава решение, с което апортира недвижимите имоти в капитала на дружеството.
Националната ветроходна база в Несебър е “погълната” от ЕАД – то с пристанищното си съоръжение, пристана и вълнолома. Освен нея, дружеството вече придобива правото да отдава под наем терени и обекти като - хотелска сграда с площ 532 кв. м. в район “Панчарево”- язовир Искър, масивна двуетажна сграда с ресторант, фитнес център в Пампорово, ски писти и трасета за лифт в “Боровец” и Самоков и др.
“Има голяма опасност тези бази да фалират и това да доведе до тяхната приватизация”, заяви олимпиецът Христо Марков. “Експравителството трябваше да направи списък с приоритетните спортни бази от национално значение. За да се съхранят и развиват правилният подход е те да се отдават на концесия. Така се гарантира тяхната стабилност, за да не се стига до фалит. Това е правилния подход, за да се обслужва спорта, а не нечии интереси”, допълни Марков.
Според бившият кмет на Несебър и основател на националната ветроходна база в града Пенко Апостолов, изграждането на базата е започнало през 1972-73 г. и било извършено на няколко етапа. “Общинският съвет отпусна тогава терена, а по-голямата част от базата беше отвоювана от морето. Така направихме първата национална олимпийска база в страната, която даде възможност на Несебър да стане център на ветроходството у нас”, каза още Апостолов. Аз самият нямам информация за такова правителствено решение и не мога да го коментирам, допълни той. “Докато базата беше под шапката на Агенцията на спорта, нямаше никакви апетити към нея”, коментира Янаки Стоянов, друг бивш несебърски градоначалник.