Джон Байърли: Няма планове за разполагане на американски военни бази във Варна и Бургас
Посланикът на САЩ у нас Джон Р. Байърли увери, че американските военни бази няма да бъдат разположени на територията на Бургас или Варна. Бихме използвали морските градове главно за търговски цели и за влагане на американски инвестиции, заяви американският посланик след среща с областния управител на Варна Петър Кандиларов. Според него Варненския регион е един от най-динамичните в страната и поради добре развитата туристическа индустрия има възможност за влагане на американски инвестиции. През следващата година българските сили ще поемат отговорността за сигурността на летището в Кабул. Това е огромен вот на доверие в капацитета на българските военни сили, заяви Джон Байърли.
България е част от НАТО и е високо оценена. Когато провеждахме кръговете за разширяване на НАТО се породиха много въпроси свързани с това дали новите членове ще бъдат консуматори на сигурност или ще бъдат производители на сигурност. Няма съмнение, че България е производител на сигурност. Българското правителство е част от българската роля за справянето с новите заплахи, пред които сме изправени, заяви още американският посланик. Споразуменията, които се надяваме да постигнем, да се обучаваме заедно и да действане при кризисни ситуации, ще бъдат част от тези процеси. Сега България е съюзник и ценен партньор на САЩ, каза още той.
Това е първото ми посещение във Варна, въпреки че преди 20 години бях посланик на САЩ в София. Сега съм решил да поправя тази грешка, защото това е все едно да посетиш Америка без да разгледаш Лос Анджелис, допълни американският посланик. Искам да науча повече както за самият град, така и за неговата важна роля в икономическото развитие на страната. Според мен са настъпили огромни промени в България за краткия период от 15-20 години, което е и в резултата на трудолюбието на българския народ. Постиженията Ви са силна основа за модерна демократична страна, заяви посланикът.
Джон Байърли е старши дипломат от кариерата с ранг на министър-съветник, заемал ключови политически и задгранични постове с акцент върху американските отношения с Русия и страните от Централна и Източна Европа. През 2002 година е бил зам.-посланик в Русия, като преди това във Вашингтон е изпълнявал длъжността специален съветник на държавния секретар на САЩ по въпросите за ОНД, позиция с ранг на помощник-заместник на държавния секретар, отговарящ за отношенията със страните от бившия Съветски съюз. В периода 1993-1995 година е бил и директор на Съвета по национална сигурност, където е отговарял за Русия, Украйна и Евразия. Неговите задгранични назначения включват постове в политическите отдели в посолствата на САЩ в Москва и София, и пост като съветник по политическите и икономически въпроси към посолството на САЩ в Прага.