Маргините остават в ареста, реши Апелативният съд
Братята Красимир и Николай Маринови, известни като Големия и Малкия Маргин остават в ареста за постоянно, реши Софийският апелативен съд след близо 4-часово заседание.
По този начин магистратите потвърдиха решението на Софийски градски съд от 1 ноември, с което на Маринови и тримата им съучастници бе наложена най-тежката мярка за неотклонение “задържане под стража”.
Това решение е окончателно и не подлежи на обжалване.
Тричленният състав на съда, председателстван от Жанина Начева, не допусна журналисти в залата, като в нарушение на Наказателно-процесуалния кодекс определение за закрито заседание не бе прочетено.
Апелативният съд се мотивира с високата степен на опасност както на деянията, в които петимата се обвинени, така и на самите извършители.
Магистратите прецениха, че независимо от известната самоличност на обвиняемите, чистото им съдебно минало, постоянния им адрес, трудовите и социални ангажименти, които правят вероятността те да се укрият малка, съществува рискът те да извършат нови престъпления и да повлияят върху свидетели.
Съдът намери, че съществува обосновано подозрение, че Големият и Малкият Маргин и тримата им съучастници са съпричастни към деянията, в които са обвинени:
Подготовка за убийство на три на пръв поглед несвързани помежду си лица;
Участие в организиране престъпна група;
Незаконно притежаване на оръжие
За това според съда има събрани достатъчно писмени, гласни и веществени доказателства, като най-много натежават показанията на защитен свидетел, дадени пред съдия.
Те обаче само частично са потвърдени от косвени доказателства, е записано в мотивите.
Съдът счете, че съвкупността на петимата в организирана престъпна група не е доказана, а до момента съществува само висока степен на вероятност за съпричастието им към такава.
Така съставът на апелативния съд утвърди решението от 1 ноември на Софийски градски съд като правилно и целесъобразно и остави петимата в ареста. Решението не подлежи на обжалване.
Големия и Малкия Маргин, Иво и Светлин Карагеоргиеви, и Веселин Тошев бяха въведени в зала 2 на Съдебната палата през страничен вход. Петимата се представляват от 8 адвокати.
Друго нарушение на законодателството е самото засекретяване на заседанието, тъй като в повечето случаи при налагане на мярка за неотклонение или нейната апелация делото не се разглежда по същество, така че няма опасност от изтичане на информация.
Не стана ясно дали петимата задържани лично или чрез адвокат са поискали да не бъдат снимани.
Дори след края на заседанието вратата на зала 2 на Съдебната палата остана затворена. Съдии, прокурори обвиняеми и дори адвокатите бяха изведени през страничен коридор на Съдебната палата.
Колкото до отказа на съда да допусне медиите до залата, пресаташето на Софийския апелативен съд Виктория Лулева уточни, че законът позволява, когато става дума за гледане на дело при закрити врата, съдът да вземе това решение отново на закрито заседание още при насрочване на самото дело.
Така според този текст законът не задължава магистратите да четат определението в залата преди началото на заседанието.
Според Лулева съдиите са в правата си да решават дали искат или не да бъдат снимани. По закон това е право на всеки гражданин, в това число и на обвиняемите, заяви Лулева.