Изкупиха ли чужденците българските къщи?
Напливът от граждани на други държави, желаещи да си купят къща в някое българско селце, с всяка изминала година се увеличава. Челното място трайно е заето от англичани. Интересът на испанци, германци и представители на други нации обаче също е доста голям.
Колкото по-голям е интересът към селските къщи, толкова повече намалява предлагането на подобни малки (под 120 кв.м) и стари имоти. Към момента най-много къщи с големина до 120 кв.м (като изключим Варна и Бургас) се предлагат в областите Габрово, Ловеч, Русе, показва проучване на сайта за недвижими имоти www.imot.bg, изготвено по поръчка на Investor.bg. По около 200 във всяка област.
Цените обаче са много различни. В Русе около 150 евро/кв.м, тъй като интересът от чужди граждани още не се е насочил към тази част на страната. Малко по-висока е стойността на квадратен метър в Габровска област – 211 евро. Собственици на къщи в селата около Ловеч доста повишиха цените на имотите си. Средната цена вече достига 512 евро/кв.м, като основно предлагането е съсредоточено в Априлци, Тетевен и Троян. Стара къща от 95 кв.м в Априлци се продава срещу 39 000 евро с двор 10 декара. По-евтини къщи могат да се купят в Тетевен. Там имот от 70 кв.м във възрожденски стил може да се купи срещу 27 000 евро.
Евтини остават къщите под 120 кв.м в области като Враца, Монтана, Силистра, Търговище и Ямбол. Квадратният метър се движи от 53 евро в Разград до 117 евро в Ямбол. Ниските цени се дължат на факта, че все още няма съществен интерес от страна на чужденци към тези региони на България. Ако покупката на стари и малки къщи продължи със същите темпове, до две години може да се очаква повишаване на цените в тези райони, тъй като чужденците ще се насочат натам, прогнозират специалисти.
От www.imot.bg посочват, че в бургаска и варненска област къщите под 120 кв.м, които се продават, са близо 1000. Това се дължи на факта, че интересът на чужденците там е насочен към покупката на апартаменти в комплекси от затворен тип, а не на стари къщи, които доста често са разположени далеч от морския бряг.