В новините
 
05.12.2005 13:15   Новината е видяна 5137 пъти
От догодина и търговските банки ще обменят повредени банкноти
От 31 март 2006 г. търговските банки, както и останалите финансови институции, които се занимават професионално с паричния поток, ще са задължени да приемат и обменят увредени банкноти в обращение, съобщиха в понеделник от БНБ. Това предвижда Наредба 18 на централната банка, приета от Управителния й съвет в края на октомври.

Сега увредени банкноти се заменят срещу здрави единствено от клоновете на БНБ. Също в БНБ се извършване уедряване или “разваляне” на суми на частни лица и фирми.

Централната банка няма да определя цени за тази услуга на банките, като всяка финансова институция ще има право сама на пазарен принцип да определи цената. Досега за банките приемането на увредени банкноти и монети, както и уедряването или развалянето на дребни нямаше задължителен характер.

Не е задължително цената на тази услуга да бъде отбелязана в общия тарифен план на банката, като тя може да фигурира в личния тарифен план към договора на клиент със съответната банка, поясниха още от БНБ.

В Наредба 18 за контрол върху количеството и качеството на банкнотите и монетите в обръщение, която трябва да влезе в сила за всички финансови институции от 31 март 2006 година, е отбелязано като задължително задържането на банкноти, които будят съмнение за фалшификация. Банките и финансовите институции ще имат тридневен срок, съмнителните банкноти и монети да бъдат изпратени за експертен анализ в БНБ.

“По този начин се надяваме да подобрим значително качеството на паричния поток в страната и да покажем на Европейската централна банка, че българската централна банка може да отговори на изискванията за въвеждането на еврото като национална валута”, заяви подуправителят на БНБ Цветан Манчев.

По думите му гражданите, на които е отказана тази услуга, могат да направят оплакване в централната банка, като опишат конкретната ситуация.

В Закона за БНБ е предписано какви санкции може да налага банката при отказ да се извършват дадени услуги. «Ние все пак отговаряме и за правомощията на една или друга финансова институция в България да извършва определения вид дейност. Така че има начини за контрол, но се надяваме в банковата общност да се прояви разбиране и да се спазва наредбата», заяви още Манчев.

Търговските банки, чейнджбюрата и други финансови институции имат срок също до 31 март догодина да съобразят вътрешните си правилници с наредбата.

Същите правила ще важат за еврото, долара и останалите основни международни валути, посочи още Манчев.

Той отправи апел към гражданите да не се противопоставят на разпоредбите, ако в банка бъдат задържани банкноти или монети с цел установяване на техната истинност. Банките ще имат право да задържат и банкноти, които са истински, но са увредени и не отговарят на стандарта, определен от БНБ.

В новата наредба се въвеждат и два вида замяна – непосредствена и отложена. Непосредствената замяна може да се осъщстви от всички търговски банки, но това е само при положение, че банкнотите могат да бъдат разпознати. Ако за разпознаването им са необходими специални средства, ще се прилага отложена замяна, т.е. след няколко дни, докато банкнотата или монетата бъдат разпознати, и ще се извършва само от БНБ.

За търговците няма да е задължително да задържат банкнотите, които будят съмнение за фалшификация.

“Ние обаче много разчитаме на тях, защото те са “санитарите” на пазара”, заяви Манчев.

БНБ ще контролира обема на операциите чрез информацията, която се предоставя от тръговските банки, но при специални положения управителят на централната банка ще може да поиска и допълнителна информация.

До края на тази година БНБ ще издаде и единен стандарт за банкнотите и монетите в обръщение, който ще бъде раздаден на всички останали финансови институции. Те от своя страна ще бъдат задължени да изпратят служителите, които работят на сортиращи машини, на специални курсове в БНБ, като неизкаралите курс няма да могат да извършват тази дейност. По думите на Манчев досега 2/3 от служителите са минали през курсовете на банката.

До 1 януари 2007 година всички банкомати на територията на страната трябва да получат специално одобрение от БНБ, като устройствата ще минават на тестове. Номерата на одобрените АТМ-машини ще бъдат публикувани на интернет страницата на централната банка. Парите, с които ще бъдат зареждани банкоматите, задължително ще минават през сортиращи машини.

Банките ще бъдат задължени да осъвременяват софтуера и хардуера на банкоматите и сортиращите машини с цел подобряване на тяхната способност да откриват нови по-съвършенни фалшификати.









Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |