Днес е Никулден!
Един от най-големите зимни празници с ясно изразен семеен характер. Посветен на свети Никола - покровител на моретата, на моряците и рибарите. Най-типично за обредността е приготвянето на рибник. Жените внимават при почистването на рибата (по традиция шаран) люспите да не падат на земята, защото се вярва, че ако човек стъпи там, той се разболява и умира. Костта от главата, която наподобява кръст, се запазва за лек против детски болести.
На трапезата се поставят и постни ястия, както и специален обреден хляб (параклис, служба, богов, колак, Никулски хляб и прочее). Рибникът и хлябът се прекадяват и от тях се раздава. Всеки трябва да хапне риба - "На Никулден човек трябва да си почопли зъба с рибя кост, макар и от боклука да я вземе".
Никулден е един от българските празници, на чийто светец се посвещава, в случай на преживяно тежко премеждие, избегната беда или изобщо "за здраве на къщата", семейният обичай курбан (служба, светец, оброк и прочее). Никулденският курбан винаги е рибен, приготвен по определен начин. От него задължително се раздава. Канят се близки и роднини на трапезата. Често службата съвпада с именния ден на домакина.
В Пловдивско на Никулден жените палят свещи при каменните "черквички" на името на светеца, целуват камъните или неговата икона, раздават пити и ядене, оставят дребни дарове (пари, цветя, пешкири).
В православния календар свети Никола Мирликийски Чудотворец е известен като Николай Угодник. Кръстното му име означава "Побеждаващ". След праведен монашески живот Николай става архиепископ на град Мир, област Ликия (Мала Азия), където умира през 342 година. Според едно предание той е човекът, който незабелязано подхвърля кесии със злато в дома на обеднял баща и той омъжва трите си дъщери с подарените от свети Николай три кесии злато. На него се приписват и множество чудеса, избавящи моряците и пътуващите по море от водната стихия. Затова на този ден се слага край на есенно-зимния риболов. Уловът се пренася жертва на светеца. На този ден всички кораби в открито море спират, за да се почете патронът светец.