В новините
 
19.04.2006 13:39   Новината е видяна 4417 пъти
Не пазете диети през пролетта, яжте повече риба съветват специалистите
Пролетта е сезон, през който човек се чувства много често отпаднал, без сили и настроение, със световъртеж и слабост в мускулите, намален апетит, нерядко смущения в съня.
Доста често се боледува от простудни заболявания, хрема, кашлица с или без повишена температура, които се явяват почти без причина. Кожата става бледо-сива и отпусната, а косата капе повече от обичайното.
Депресията е често явление и тя само задълбочава другите симптоми.
Нерядко повечето от тези симптоми се дължат на неправилно хранене през зимата, когато недостатъчният прием на редица биологичноактивни съставки се отразява неблагоприятно върху общото състояние на организма – това съобщиха от Дирекция “Опазване на общественото здраве” при РИОКОЗ в Бургас.

Продължителният намален прием на витамини, минерални вещества, аминокиселини и полиненаситени мастни киселини води до нарушаване на нормалния имунен отговор, което се проявява с различни по тежест увреждания – от леки настинки до срив в имунитета. Нерядко честите инфекции, които се дължат на нарушен имунитет, допълнително задълбочават хранителните дефицити и с това се достига до един затворен кръг, от който общото състояние на организма се влошава.
Затова е особено важно през пролетта храненето да е насочено към преодоляване на някои макар и леки хранителни дефицити, които са възникнали през дългата зима.
През зимния период обикновено храненето е еднообразно, със значителен прием на консервирани храни, в които витамините са по-малко отколкото в свежите плодове и зеленчуци, а готварската сол и захарта са в значително количество.
Обикновено диетата е по-бедна на бета-каротин, витамин С и фолиева киселина – три витамина, основни защитници от инфекции. Тези витамини могат нормално да се приемат и през зимния сезон, ако се консумира в достатъчно количество тиква, моркови, шипки /бета-каротин/, цитрусови плодове, киви, ябълки /витамин С/, както и спанак и листни зеленчуци /фолиева киселина/, които вече се намират през цялата година на пазара.

Специалистите припомнят, че това, което не трябва да се забравя е , че пълноценният животински белтък, като основен източник на аминокиселини е основен фактор при формиране на биологичната защита.
Нетлъстите меса, яйца, млечни продукти с ниско мастно съдържание трябва да бъдат включвани в ежедневното хранене.
Най-малко два пъти седмично трябва да се консумира риба през пролетния сезон. Внимание трябва да се обърне на намаляване на животинските мазнини и включването на растителни, които са богати източници на витамин Е.
Салати от ряпа, моркови, зеле, полети със зехтин или слънчогледово олио са добър източник на витамини в оптимално усвоима форма, особено що се отнася до мастно разтворимите /А,Д,Е/.

Ранната пролет не е най-подходящият сезон за спазване на диети за отслабване или за започване на активна физическа активност, особено при лица, които не са се занимавали със спорт през цялата зима.
Постепенно преминаване към хранене с по-ниска калорийност, богато на плодове и зеленчуци, 1-2 литра течности на ден и 30 минути ежедневно ходене с умерено темпо са основата на здравословно поведение, което може да започне да се изгражда през пролетта.





Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |