31 май – Световен ден без тютюнев дим
Привикването към тютюна е една глобална епидемия, която все повече опустошава страните и районите, които и без друго не могат да си позволят да отделят много средства за лечение на заболяванията и инвалидизацията, причинена от тях.
Тютюневата индустрия продължава да поставя на преден план печалбите и да засилва своята експанзия, поставяйки в голям риск бъдещите поколения.
Тя продължава да завоюва пазари с нови тютюневи изделия, които наричат “леки”, “меки”, “съдържащи малко катран” и др.
Така те се опитват да убедят пушачите, че тези продукти не са толкова опасни за здравето.
На фона на тази тютюнева експанзия продължават да растат заболяванията, предизвикани от тютюнопушенето, в резултат на което около 3 милиона души в света ежегодно умират.
Според данните на Световната здравна организация има над 1,2 милиарда пушачи в света , а в Европа са повече от 230 милиона.
България заема едно от водещите места по потребление на тютюн като през последните 50 години употребата на тютюневи изделия е нарастнала трикратно.
През последните 5 години относителният дял на пушачите над 15 год. възраст се е увеличил от 30,6% на 40,5% , като повече са жените-пушачки.
Целта на тазгодишния Международен ден без тютюнев дим е да мотивира страните и правителствата да работят в посока към стриктно регулиране на тютюневите изделия.
Това може да се постигне чрез увеличаване на здравната култура на населението за вредата от тютюнопушенето и да ги убеди в това, че не съществуват безвредни или по-малко опасни тютюневи изделия, независимо от надписа на етикета и атрактивния търговски вид на изделието.
Мотото на кампания 2006 е “Тютюнът – смъртоносен във всяка форма”.
Кампанията тази година си поставя за задача да повиши познанието за всички форми на употреба на тютюн - цигари, пушене с лула, смъркане, дъвкане, пушене с наргиле, пушене на пури, както и запознаване с всички типове цигари, търговски имена и аромати - ”меки”, “леки”, “с ниско съдържание на катран”, “с пълен вкус”, “с вкус на плодове”, “с вкус на шоколад”, “без добавки”, “органични цигари”, “с намалена вредност” и др.
Наред с това се осъзнава и необходимостта от стриктно законодателство и създаване на предпоставки за изпълнението му.
През месец май 2006г. за пореден път бе проучена информираността на подрастващи от осмите класове на две Бургаски училища за вредата от тютюнопушенето и отношението им към цигарите, както и употребата им от тях. Данните от проучването, извършено от Дирекция “ООЗ” при РИОКОЗ. –
От всички анкетирани момчета от осмите класове пушат 18,18%, а от момичетата-27%.
9 % от анкетираните момичета пушат до 10 цигари дневно и 9%-от 11 до 20 цигари наден.
При момичетата 22% -до 10 броя и 4,5%- 11-20 броя на ден.
Възрастта, от която започват да пушат е 13-14г. и за двата пола.
По-голямата част от момчетата - 70% никога не са палили цигара, а от момичетата-59%.
Обикновено подрастващите пушат на публични места - дискотеки, кафета, паркове и др. това отговарят 23% от всички анкетирани.
По рядко пушат в приятели-13% при момичетата и 5,8 % при момчетата.
8% от момичетата и 17% от момчетата запалват сутрешна цигара.
На въпроса дали е трудно да откажеш цигарите положително отговарят 59% от момичетата и 83% от момчетата .
Всички анкетирани знаят ,че тютюнопушенето е вредно за здравето.
Само 4,5% от момичетата желаят да откажат цигарите, а при момчетата -23%.
31 % от момичетата смятат, че могат ако решат да спрат да пушат, а от момчетата-11%.
В учебните часове темата за вредата от тютюна особено в млада възраст е обсъждана при половината от анкетираните.
Второ проучване обхвана 228 ученика от 9 до 11 класове в гр. Бургас.20,6 % от тях никога не са пушили.
, 8,8 % -само веднъж са опитали цигара, 10,5%-2-3 пъти , а редовно пушат 57%.
През последната година не са пушили 25,4% , от 1 до няколко пъти-15,4% и 56,1% пушат редовно.
През последния месец не са пушили 32,6% от анкетираните, 13,2% - един до няколко пъти са запалвали цигара , а редовно са пушели -51%.
От тези данни се налага факта, че по-често употребяващите цигари са момичетата, което е съществуваща тенденция за последните години.
Обезпокоителен е и факта , че не са достатъчно мотивирани да се откажат от тютюнопушене, въпреки , че знаят за вредата от него.
Необходимо е да се подобри работата по здравно образование сред младите хора от страна на семейна среда, училище и в обществото като цяло.