Кметовете трябва имат до 2 мандата, за да не се превръщат в местни феодали
В новия Закон за местните избори, кметовете трябва да имат право да бъдат избирани за не повече от два мандата, каквито са условията за избор на президент, както и да се промени системата за избор на общински съвети от пропорционална в мажоритарна или смесена. Законът за устройство на Черноморското крайбрежие също се нуждае от промени. Около това становище се обединиха председателите на всички общински съвети в Бургаска област на първата по рода си съвместна работна среща. Тя се проведе в Слънчев бряг в края на тази седмица по инициатива на председателя на Общински съвет – Несебър Димитър Янков.
Във форума участваха председателите, както и зам. председатели на общинските съвети от Бургас, Несебър, Созопол, Приморско, Малко Търново, Руен, Сунгурларе, Айтос, Камено, Средец. Към тяхното становище от срещата се присъединиха и председателите на общинските съвети от Поморие, Царево и Карнобат, които поради неотложни служебни ангажименти не можаха да присъстват лично.
Шефовете на местните парламенти от областта решиха регулярно да провеждат такива работни форуми, а в най-скоро време да организират съвместна среща с всички депутати от Бургаски многомандатен избирателен район, на която да поставят обсъдените проблеми и предложения.
Във връзка с приемането ни в Европейския съюз, предвижда се до септември парламентът да приеме Закон за местните избори с нови промени, този законопроект в момента е на фаза обсъждане. Дебати в Народното събрание предстоят и по Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, въпреки че той мина вече на първо четене.
Практика е сега кметове да не се отчитат за изпълнението на решенията на общинските съвети и да развиват чувство на местен феодализъм, на безнаказаност и безотговорност, въпреки че общинският съвет е орган на местното самоуправление, а кметът е орган на изпълнителната власт в общината, дискутираха шефовете на местни парламенти в Бургаска област. Според досега действащия Закон за местните избори, кметовете нямат никакви ограничения в мандатността, което действа задържащо на развитието на общините, посочи Димитър Янков. Според него, гражданската квота при избора на общинските съвети също трябва да се засили, вместо политическият принцип да е преобладаващ.
“С колегите изразихме единодушно становище, че не се оценява достатъчно значението на общинските съвети и не се подпомага тяхната дейност, въпреки че те вършат основната работа за развитието на общините, докато общинската администрация по Закона за местното самоуправление и местната администрация има само изпълнителски функции. Разрешенията за строителство също трябва да минават през общинските съвети. Общинските съвети трябва да си извоюват достойно място, защото само силен общински съвет гарантира икономическия и социален просперитет на общината”- заяви Димитър Янков.
Законът за Черноморското крайбрежие също предизвика оживен диспут сред колегите, съобщи още председателят на несебърския общински съвет. “В този си вид Законът за устройство на Черноморското крайбрежие има само пропаганден характер. Той трябва още да се обмисли, преди да бъде приет в окончателен вариант. Не може да се ликвидира строителният отрасъл с един замах”-допълни Янков. Той посочи, че строителството трябва да се контролира, не да се ликвидира. Трябва да се намали етажността на сградите по Черноморието, да се въведат екологични стандарти срещу замърсяването и шума и други норми и то не само за Черноморието, а за цялата страна.
Председателят на Общински съвет-Несебър Димитър Янков беше организатор тази година и на първата съвместна работна среща на шефовете на местните парламенти от цялото Южно Черноморие с депутати и ръководството на Летище Бургас за решаване на проблемите на морските общини преди настъпването на туристическия сезон.