В новините
 
25.06.2006 07:27   Новината е видяна 4843 пъти
Няма опасност стария Несебър да бъде изваден от списъка на ЮНЕСКО
Няма опасност старият Несебър да бъде изваден от списъка на ЮНЕСКО, обяви кметът на общината Николай Трифонов пред столичните медии. В специално свикана по темата пресконференция в София участие взе и директорът на Националния институт за паметници на културата арх. Георги Угринов.
Потвърждението за несъществуваща потенциална опасност за вписването на Несебър в списъка на застрашените паметници /т.нар. червена зона /, беше потвърдена при двудневна визита на кмета Николай Трифонов миналата седмица в централата на ЮНЕСКО в Париж. От там поискаха по-скоро държавните институции да приемат План за управление на старинен Несебър, в който да залегнат специфични правила за общежитие в античния град. По този повод от НИПК информираха, че предстои да се подготви заповед от министъра на културата за назначаване екип по изготвянето на плана.
Оповестените публично пред специалистите на ЮНЕСКО ангажименти и предприети мерки за опазването на града, бяха изнесени от градоначалника и пред медиите. Трифонов припомни, че миналата година с решение на ОбС – Несебър, след внесена докладна записка от общинската администрация, са приети промени в наредбите за търговска дейност в частта на старинен Несебър, свързани с ограничаване броя, промяна във вида на търговските обекти, разполагани на територията на стария град.
Проблем за старата част на морския град е незаконното строителство. Към момента са установени около 100 нерегламентирани обекта, главно надстроявания на къщи. Не се спазват одобрените от нас и от общината проекти, каза арх. Георги Угринов. Той уточни, че институтът и общината дават разрешение за строителството на един проект, а след това се реализира нещо друго. Най-честото нарушение е издигането на повече етажи от разрешеното. Кметът Николай Трифонов коментира, че неведнъж са сигнализирали за тези нарушения дирекцията “Национален строителен контрол” към регионалното министерство. Предприети действия все още няма.
В Несебър има над 100 недвижими паметници на културата, част от които са с национално значение. Опазването и съхраняването им изисква активна работа не само от страна на общината, но и на държавата. Нормативната база обаче по която се работи е вече доста остаряла, коментира Петя Кияшкина, директор на музей „Старинен Несебър”. Наредба № 8 за архитектурно-историческите резервати и туристически обекти за Несебър и Созопол е от 1981 г., а постановление №174 на МС, което определя границите на археологическия и архитектурно-градоустройствен резерват старинен Несебър е от 1991г.
Ежегодно община Несебър изготвя програма за стопанисването на музейните обекти в града, съхранението, реставрацията и консервацията на паметниците и изцяло финансира тези дейности.
Несебър като единствен град в списъка на ЮНЕСКО участва активно в работата на организацията на градовете световно наследство. В края на 2005 делегация от община Несебър участва в асамблеята на градовете Световно наследство в Перу, където беше предложена кандидатурата на Несебър за домакин на следващата асамблея през 2007 г. Само преди седмици протече Регионална конференция на световните градове от Югоизточна и Централна Европа в Будапеща, където античния град беше представен също със своя делегация. Предстои късната есен Несебър да бъде представен във френската столица в централата на ЮНЕСКО.





Ключови думи:

 

Вашите коментари
0
добави коментар
Прякор:
Коментар:
 
Въведете кода от картинката:
 
Коментари
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |