В новините
 
23.12.2024 17:53
Търсене
 
 
16.12.2009
Проект на закон за развитието на академичния състав в Р България
От 15.00 ч. утре, 16 декември, 2009 г. Национален браншов синдикат „Висше образование и наука” – КНСБ ще внесе в Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта към 41-то НС Становище относно Проект на закон за развитие на академичния състав. Законопроектът беше представен от министъра на образованието, младежта и науката доц. Сергей Игнатов по време на конференция, организирана от НБС „ВОН” – КНСБ с председател доц. д-р инж. Лиляна Вълчева. На конференцията, в която участва и проф. Борислав Борисов – председател на Съвета на ректорите, бяха обсъдени и Конкретни механизми за постигане на нови придобивки за работещите във ВУ и БАН през 2009 г. и предизвикателствата пред КТД, произтичащи от новия бюджет 2010. Доц. Вълчева представи анализ на Кадровото състояние на българската наука. СТАНОВИЩЕ на ВОН-КНСБ Относно: Проект на закон за развитието на академичния състав в Р България ВОН-КНСБ ще подкрепи проектозакона, поради факта, че много от направените предложения са взети предвид, но и с очакване за повече стимули в професионалната реализация на младите учени и преподаватели, както и за по-свободно кариерно развитие в системата на висшето образование и науката. След дискусия, участниците във форума на ВОН-КНСБ, изразиха безпокойство, че и в последната редакция на проектозакона останаха проблемни два казуса, за решаването на които предлагаме следното: 1. Контролната комисия (КК) трябва да се определя със заповед на министър-председателя и да е на квотен принцип, подобно на Националния съвет за трипартитност в МС, т. е. в нея да участват представители на МОМН, на Съвета на ректорите и на др. научни организации, както и на национално представителните синдикати (по предложение на всяка институция). Министърът на образованието, младежта и науката по право да е председател на КК, а заседанията й да се председателстват на ротационен принцип от представителите на съответните институции. Само така може да се осигури повече прозрачност и демократичност при взимането на решения, без да се нарушава автономията на образователните и научните институции в България. 2. За действието на чл. 17 (1) за заемането на академични длъжности от млади хора само с придобита научна степен “Доктор” в ПРЕХОДНИТЕ РАЗПОРЕДБИ да се заложи гратисен период до 7 (седем) години (различен за всяко професионално направление) като асистентите се назначават на срочен договор и в този срок имат задължение за подготовка и защита на дисертация. Така отпада дискриминационният подход, заложен в чл. 17 (2), спрямо нецитираните ВУ.
16.12.2009
Представители на „Демократичния съюз на жените – Бургас”, квартет „Китен”, сестри Ирина и Златка Ставреви, Костадин Михайлов – най-малкия нестинар гостуваха на Генералното консулство на България в гр.Солун и центъра на ЮНЕСКО за Балканите.
Представители на „Демократичния съюз на жените – Бургас”, квартет „Китен”, сестри Ирина и Златка Ставреви, Костадин Михайлов – най-малкия нестинар гостуваха на Генералното консулство на България в гр.Солун и центъра на ЮНЕСКО за Балканите. Г-жа Кети Зизикоста президент на Асоциацията на жените от Югоизточна Европа към ЮНЕСКО информира ръководството на Демократичния съюз на жените – Бургас за откриване на школа за таланти и обяви, че първия приет участник вече е Костадин Михайлов. Петко Арнаудов кмет на община Царево и д-р Ягода Арнаудова също присъстваха. Интереса на дамите от ЮНЕСКО към нестинарството бе подчертано голям, което подсказа и идеята за бъдещо посещение. Специални поздрави получиха домакините чрез квартет „Китен” и от г-жа Лиляна Димова – кмет на община Приморско. Предстои покана от г-жа Кети Зизикоста за посещение на кметове от областта подпомагали активно „Демократичния съюз на жените – Бургас” за работата им по проблемите на жените, децата и семейството и за засилване на културния обмен между страните участнички в Асоциацията на жените от Югоизточна Европа към Юнеско. Новогодишни послания получиха в Солун и от Общинския съвет на гр.Несебър един от първите градове обявени от ЮНЕСКО за уникално историчесто наследство.
07.11.2009
Национална научнопрактическа конференция Образованието – лек за икономическата криза” , организирана от СБУ и Фондация „Конрад Аденауер”
В условията на световна финансова и икономическа криза, която сериозно влияе върху икономическото и социалното развитие на България, се налага преосмисляне на политиката и отношението към образованието и продължаване на реформите с по-бързи темпове. Развитието на системата на образование и обучение в нашата страна трябва да има като ясен ориентир и основа за определянето на приоритетите няколко основополагащи документа на ЕС – Лисабонската стратегия от 2000 г. за изграждане на икономика, основана на знанието, обновената Лисабонска стратегия (2008-2010 г.) за икономически растеж и заетост, Програмата за действие за учене през целия живот 2007-2013, Съобщението на Европейската комисия ”Нови умения за нови работни места”, Работната програма „Образование и обучение 2010 г.”, Болонската декларация за изграждане на Европейско пространство за висше образование, Стратегическата рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението - 2020, приета през май тази година и редица други.
09.10.2009
СРЕДНОТО ОБРАЗОВАНИЕ – РАЗВИТИЕ, ПЕРСПЕКТИВИ И РЕШЕНИЯ
Българското учителство заедно с цялото население на страната плати и продължава да плаща високата социална цена прехода. Хиляди учители бяха съкратени, огромен брой училища бяха закрити, особено в селата, без сериозна алтернатива за осигуряване на образование на живеещите в тях деца. Учителите приеха трудностите в името на изграждане на съвременна образователна система, осигуряваща качествено образование за подрастващите, което отговаря на европейските стандарти. От двадесет години българското учителство, обединено в преобладаващата си част в своите професионални синдикални организации в системата на КНСБ, отстоява необходимостта от повишаване качеството на образователната система, както и своите трудови права и интереси, включително и чрез стачки и протести. Но главното е, че през този период поставихме основите на социалния диалог в системата на средното образование, на партньорските отношения с управляващите.
15.07.2009
Трима заместник-председатели на европейския парламент бяха избрани на първи и втори тур
След като по-рано днес избраха председател на Парламента, европейските депутати гласуваха и за избирането на 14-те заместник-председатели на ЕП. На първи тур от гласуването бяха избрани 3-ма заместник-председатели, докато на втори нито един от останалите 12 кандидати не събра необходимото мнозинство. Третото гласуване се проведе от 19.30 местно време. На първи тур за първи заместник-председател беше избран Giovanni Pittella (Група на социалистите и демократите, Италия) с 360 гласа (при необходимо абсолютно мнозинство от 343 гласа), на второ място по старшинство се нареди Rodi Kratsa-Tsagaropoulou (ЕНП, Гърция) с 355 гласа, а на трето - Stavros Lambrinidis (Група на социалистите и демократите, Гърция) с 348 гласа. На втория тур никой от 12-те кандидата за останалите 11-те заместник-председателски поста не събра необходимите гласове.
 
 
 


Акценти от Bourgas-news.com
 

Последните грозни снимки
Фургоните - Републиканска отново - така е вече няколко месеца.
Март.2009        публичен дом - слухове се нося, че в това изостанало метално нещо малолетни упражняват определени професии
Фото галерия



Архив по дати
От:
До:
 

Последните обяви
 


© 2009 WWW Development News Network. All Rights Reserved
namerih.com добави сайт | Уеб дизайн Бургас | Advertise with us | Terms of service | Контакти |